Két km-es körzetben szinte egy épület sem maradt meg. Az epicentrumban a hőmérséklet elérte az 5000 c.-t!!! Még 3-4 km.-re is 1000c. fok volt. Megolvadtak az üvegek, a tetőcserepek, az épületek fémszerkezetei meg hajlottak.
Képzeljétek el a pusztítást! Az első néhányszáz méteren belül tartozkodók egyszerűen elégtek. Van, akinek csak a kőbe égett ülő lenyomata maradt hátra. Még 2-3 ezer méterre is belehaltak a sérülésekbe, akik szabad ég alatt voltak a robbanáskor. Összesen 140 ezren haltak meg, ami az akkori lakosság 2/5-ét jelentette. Az élményt azonban az egyéni tragédiák, fájdalmak teszik még megrázóbbá. A kiállításon több kisgyermek megégett személyes tárgyait mutatták, leírták ki hol volt a robbanáskor, mi történt vele. Volt olyan 10 éves kisfiú, aki egy hétig élt azután, hogy teljesen ráégett a ruhája. Volt olyan, akinek csak a cipője, vagy a táskája maradt csak hátra. Egy másik teremben a sugárzás közvetlen és hosszútávú hatásait mutatták be. Kopasz, több sebből vérző gyerekek, katonák fényképei minden látogató arcára fájdalmas grimaszt festenek. Az atombomba ledobása óta a hirosimai polgármester tiltakozását levélben fejezi ki minden egyes nukleáris kísérlet után. Eddig kb. 580 ilyen levél íródott, többek között Amerikának is, akik még 2006-ban is robbantottak pedig, ha jól emlékszem pont atomfegyvereket keresve vonultak be Irakba. A kiállítás tárlatába belefér a hidegháborús őrület bemutatása is. A 60’ években kb. 40.000 atomtöltet pihent kilövésre várva. Itt még kiderül, hogy a huncut oroszok csak pár hónappal az ország osszeomlása előtt írják alé az atomfegyvereket csökkentésére vonatkozó szerződést. A kijárat felé közeledve tv-ken túlélők beszámolóit vetítik. Amennyiben mindez nem volna elég a környéken még megnézzük a koreai áldozatok (számuk az összes áldozat 10%-át teszik ki) emlékművét, akik rabszolgaként dolgoztak itt a robbanás idején. Valamint egy lángot, ami csak az utolsó atomfegyver leszerelése után oltanak majd el. Remélem, hogy minnél hamarabb.
Kicsit még sétálunk a folyóparton. Szemeim előtt a vízbe ugráló és ott megfőlő áldozatokat látom a békés folyóparton. Átsétálunk a célpontul szolgáló, de épségben maradt hídon, próbálunk beszélgetni a látottakról, de nem nagyon találunk szavakat. Felháborodást, haragot érzek az emberi gonoszság és butaság ilyen mértéke láttán.
Este lefekvés előtt eszembe jut valami, amit hallotunk. A Japánok a bomba ledobása után rögtön megkezdték a helyreállítást. Másnapra már volt áram, és a villamos is járt az epicentrumtól 1 km-re. Azóta a hirosímaiak számára a villamos lett a remény jelképe. A színes járgányok városszerte csilingelnek, még a más városokban leselejtezettekek is felvásárolják. Mára kialakult itt a villamos turizmus. Nem tudom, hogy csak képzelem, vagy tényleg vilamos csilingelésre alszom el:)
Másnap megint nyakunkba vesszük a várost, de békésebb vizekre evezünk, és a bevásárló negyedet és a piacot nézzük meg. A nap feketelevese, hogy az esőzések miatt törlik a buszjáratunkat, amit csak este fél 12-kor,a pályaudvarra kiérve tudunk meg. A szállásunkon recepció 10-kor bezár, azért mi visszaosonunk és körbekérdezzük lakótársainkat, hogy kinél van üres hely. Van vagy hajnal 1, mire újra van ágyunk. A nagy ijedségre kerítünk egy kis üveg szakét. Kettőkor valahonnan előkerül egy alkalmazott, és ad nekünk egy saját szobát - happy end(legalábbis mára).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése