Ezt a két napot is város és monostor nézegetéssel, hihetetlen tájakon való utazással, kedves tibeti emberekkel töltjük, amiről a képek beszédesebben szólnak.
Ezt kihasználva gyors (és szubjektív) helyzetjelentés kovetkezik Tibetből.
Szinte mindannyian tudunk valamennyit a jelen helyzetről (amiben elég nagy szerepe van Bratt Pittnek is :)), hogy a kínai nagytestvér miként kebelezte be a kis országot (ami egyébként 13-szor akkora, mint Magyarország) arra hivatkozva, hogy régen az már hozzá tartozott. A nyugat zászlókat lobogtat, free Tibet szlogent kiált, de a kormányoknak ugyanakkor fontosabb a jobb diplomáciai kapcsolat az egyre befolyásosabb Kínával. Ha jól tudom, akkor a nemrég Magyarországra látogató Dalai Láma is csak fényképről láthatta Orbán Viktort. A kisebb, gyengébb országok érdekeiért vívott harcok, vagy azok elmaradásért sajnos még mindíg a nagyobbak érdekei a szolgálnak motivációként. A szép demokratikus eszmék ilyenkor hallgatnak. Kíváncsiak voltunk, hogy az országba, országrészbe (kinek melyik) érkezve tisztul-e kép. Érkezésünk elott csak a kotelező minimumot olvastunk a szituról. A torténelem során a két ország viszonya kiegyenlítettebb volt, sőt, a tibeti birodalom a 7. sz.-ban elfoglalata az akkori kínai fővárost, és a selyemút nagy részét is konrolálta majd egy évszázadig. Az 1700-as években Kína irányítása alatt tartotta az akkor már gyengébb Tibetet, de gyakorlatilag nem szólt bele az életébe. A változást itt is a szemtelen Angolok okozták, akik a 20.sz-ban ide is betolakodtak. A tibetiek Kínától kértek segítséget. Igaz, megállapodás nem jott létre a három ország kozott, de az I. és II. VH miatt senki sem torődott sokat a szituációval. Maoék kommunista állama a 40-es évek végére stabilizálódott, és 1950-ben bevonultak Tibetbe. 1959-ben tetőzott az erőszak hullám. És miután a Dalai Láma nem kapta meg a kért külfoldi segítséget a CIA segítségével Indiába menekült. Az amerikai állam Nepálban és az USA-ban is tartott fent kiképző táborokat tibeti gerilla csapatoknak, akiket vissza is szivárogtattak az országba. Ezeket a 70-es években zárták be, amikor a kínai-amerikai diplomáciai kapcsolatok jobb irányt vettek. A fővárosban még tavaly is voltak felkelések, aminek eredményeként 140 ember (főként szerzetes) halt meg.
És hogy mit láttunk mi? A felszínen nyugalom, csend és Lhasában rengeteg fegyveres kínai katona. A felszín alatt érezni a helyiek keserűségét, a Dalai Láma iránti tiszteletét, szeretetét. Akinek nevének kiejtéséért vagy fényképnek birtoklásáért is bortonbüntetés jár. Az ország infrastrúktúrája sokat fejlődott a kínai irányítás alatt. Az életkorülmények javultak. Ugyanakkor egy millió ember eltünt, vagy meghalt, a szerzeteseknek új, kommunista eszmékkel átitatott buddhizmust kellett elismerniuk, vagy menekülniük a büntetés elől. A betelepítési politikának koszonhetően a területet egyre nagyobb számban kínaiak lakják, akik a vállalkozások nagyrészének tulajai. Besúgókat, kémeket látni minden felé. Nem tudom mit hozhat a jovő. Jó lenne, ha a kínaiak pénze, fejlettsége párosulna a tibetiek béke és életszeretetével, türelmével, nem pedig az elnyomás még egy szomorú példájává szilárdulna a helyzet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése